Fællesskab, energi og stemning
Erhverv Hjørring Stafet 2024 med rekordantal deltagere
Skrevet af journalist Claus Dindler for Erhverv Hjørring
Med 688 tilmeldte satte dette års Erhverv Hjørring Stafetten rekord i antal deltagere efter det ufrivillige stop for den årlige begivenhed i corona-perioden.
Herover kan du se en stribe fotos fra stafetten.
I perfekt løbevejr og ideelle rammer i Park Vendia blev stafet-eventen præget af ”fællesskab, energi og stemning”, som Erhverv Hjørrings direktør, Michael Vendelbo, udtrykte det i sin velkomst, inden deltagerne blev sendt ud på løbe- og gå-ruterne.
Konkurrencen er ikke det primære i Erhverv Hjørring Stafetten. Formålet er at styrke fællesskabet mellem kolleger i virksomhederne. Men lad os da lige notere, at Credo Endurance var hurtigste stafethold.
Du kan se alle resultater her.
Efter strabadserne på løbe- og gang-ruterne samledes deltagerne i Fiberhallen, hvor Dana Cup havde sørget for buffet og bar, og hvor deltagerne selv sørgede for fantastisk stemning.
Erhverv Hjørring Stafetten arrangeres og afvikles af Erhverv Hjørring i samarbejde med løbeklubberne LIUF og Havstrygerne, der står bag selve løbet, samt Dana Cup, der sørger for mad og drikke. Sponsor for eventen er netværket Erhverv Hjørring DYNAMIC.